Bibie Salasirian

Tato webová stránka byla zřízena se souhlasem naší fenky Bibi, vůdkyně naší smečky, neboť život s ní je vše, jen ne nudný, a tak by byla škoda, nechat si vše jen pro sebe a třeba na to časem pozapomenout. Proto jsme se rozhodli její živůtek lehce zaznamenávat.


Basenji

 Jde o jedno z nejprimitivnějších a nejpůvodnějších, dodnes existujících plemen. V polovině 19. století toto zapomenuté plemeno oživili badatelé v jižním Súdánu a v Kongu. V kongu se Basenji využívali jako lovečtí psi, sloužící k nahánění zvěře do sítí. Proslavil se tím, že neumí štěkat, resp. neštěká v pravém slova smyslu. Jen když se lekne či bojí, umí vydat krátký ostrý zvuk. Nejpravděpodobnější důvod “neštěkavosti” je skutečnost, že Basenji má hrtanový prostor menší ve srovnání s jinými domácími psy. Tato skutečnost způsobuje omezení pohybu hlasivek a tím znemožňuje štěkavý zvuk. I když je neštěkavý, přesto vůbec nelze říci, že je Basenji němý. Vládne celou škálou ostatních psích zvuků, a některé zvuky jsou právě u této rasy přímo unikátní.

Výška: pes= 43cm, fena= 40cm. Váha: pes= 11kg, fena= 9,5 kg.

Má lesklou, krátkou a jemnou srst zbarvení je černobílé, červenobílé, trikolorní nebo žíhané s bílou. Vždy jsou však bílé tlapy, hruď a konec ocasu. Důležitá je však především harmonická postava. Lehká kostra, má poněkud zkrácený formát a vzpřímený krk. Hlava je plochá, při vztyčených uších se na obličeji tvoří vrásky. Přechod od čela k čenichu je sotva zřetelný. Ocas vysoko nasazený, jednou nebo dvakrát zatočený nad hřbetem.

Je mimořádně milým a citlivým společníkem. Je to nezbeda s radostí ze života. Je laskavý k dětem, avšak vždy připraven utkat se v boji se svými vrstevníky. Je velmi čistotný, o svou srst dokonce pečuje jako kočka.

Jeho povaha se vyznačuje zejména svéhlavostí, a to zejména tehdy kdy se to právě vám nejméně hodí :-)  


BASENJI KLUB BOHEMIA

 https://bkb.basenji.info